Jdi na obsah Jdi na menu
 


DORONICUM

12. 2. 2014

DORONICUM

Čeleď: Asteraceae /hvězdnicovité/ 

 

Kamzičníky tvoří skupinu větších růžic. Díky své výrazné žluté barvě a velikosti květů, je to velmi optimisticky působící trvalka. Obvykle snese mráz až do -30°C. Má ráda plné slunce, ale dobře prospívá i v polostínu a většina druhů roste i v běžných zahradních podmínkách. 

 

DORONICUM clusii

kamzičník Clusiův 

p7100187.jpg 

Foto: Simona Stanková (Rakouské Taury 2012)

 

U nás se nevyskytuje. Roste výhradně na žule, na kamenitých sutích, vysokohorských loukách i travnatých vlhčích nivách. Najdeme ho v Tatrách a Alpách, až do 3000 m n. m., Pyrenejích a Karpatech.

Je to vytrvalá alpinka, dorůstající výšky 10-30cm. Listy tvoří přízemní růžici, jsou podlouhlé a mírně ozubené, obvykle lysé, ale mohou být i mírně ochmířené. Lodyha je vzpžímená, řídce olistěná, chlupatá. Květy jsou kopretinovitého tvaru, seskupené do úboru o průměru 3.5-6 cm. Ve středu terčíku (úboru) jsou seskupeny terčovité trubkovité oboupohlavní květy vedle sebe a krajní jazykovité okvětní lístky, lidově považované za jediné okvětní  lístky jsou samčí 2-3mm široké. Barva květu  je od světle žluté až po oranžovou. Plodem je ochmýřená nažka. Kvete od července až do září. 

 

 

DALŠÍ DRUHY

columnae

grandiflorum

orientale