Jdi na obsah Jdi na menu
 


DICTAMNUS

3. 2. 2015

DICTAMNUS  ALBUS

Čeleď: Rutaceae  /routovité/

 

dictamnus-albus-detail.jpg

Třemdava bílá je jediný druh rodu dictamnus čeledi routovitých. Euroasijský druh, vyskytující se v Jižní Evropě, Asii a Číně. U nás roste volně v přírodě v teplejších oblastech Čech i Moravy. Jedná se o sině ohrožený druh. 

Velmi pomalu rostoucí trvalka, vysoká od půl  až 1 metru. Má statnou vzpřímenou a nevětvenou lodyhu. Listy pouze lodyžní, rostou vstřícně. Jsou uspořádané lichozpeřeně s 3-5 jařmy. Lístky vstřícné, tvar vejčitě kopinatý. Květenství je uspořádáno do koncového hroznu. Korunní lístky jsou pětičetné, čtyři vzpřímené, dolní je skloněný. Bílá dostala název podle barvy kořeně, neboť květy bývají růžové s výrazným purpurovým žilkováním. Voní omamnou citrónovou vůní. Plodem je ozdobná tobolka. Kvete v květnučervnu do dobu 14 dnů.

Pro své líbivé květy bývá často vysazována v zahradách. Vyžaduje úrodnou těžší půdu. nesnáší však zamokření. Sucho rostlině nevadí. Rozmnožuje se semeny hned po sklizni na podzim. Špatně snáší přesazování, měla by zůstat na stejném stanoviště. Vykvétá až 4 rokem. Starší rostliny vytváří trsy keřovitého tvaru. Musíme dát pozor na silice, které se za horkých dnů vypařují z rostliny, neboť u alergiků mohou vyvolat alergickou reakci na kůži s tvorbou puchýřů, které se špatně hojí. 

Vyskytuje se ve dvou varietách Dictamus albus var. purpureus   a  Dictamus albus var. albus , která má květy čistě bílé. S bělokvětými kultivary se můžeme setkat vzácně i v přírodě.

dictamnus-albus.jpg

Dictamus albus var. purpureus               Foto: Helena Musilová (2013)