Jdi na obsah Jdi na menu
 


CALTHA

19. 1. 2015

CALTHA

BLATOUCH

Čeleď: Ranunculaceae  /pryskyřníkovité/ 

 

 

 

CALTHA palustris

Blatouch bahenní 

p4250167-002.jpg

foto: Simona Stanková (podél Merboltického potoka - duben 2010 )

 

Tato rostlina je u nás běžně rozšířena. Najdeme ji od nížin po hory po celé Evropě, Asii a Severní Americe. Vyhýbá se pouze tropickému pásmu.

Blatouch je vytrvalá bylina, 30-50 cm vysoká, s přímými až mírně poléhavými lodyhami. Vyloženě plazivé a plovoucí lodyhy, kořeňující v uzlech, má jen druh Caltha natans . Rostlina má ráda vlhčí až mokré stanoviště. Roste nejlépe v mokřadech, bažinných, lužních lesích, podmáčených loukách, u pramenišť, podél potůčků, na vlhkých půdách. Je jedním z poslů jara a významná jako nektarodárná a pylodárná rostlina.  Kvete v (březnu) dubnu - květnu . Květy jsou pětičetné, jednotlivé,  lesklé a  barvy zářivě žluté, takže se výborně se vyjímá v zahradách na březích zahradních jezírek a rybníčků. Koruna chybí. Listy jsou v přízemí řapíkaté, horní přisedlé . Na okrajích pilovité nebo zvlněné. Čepel okrouhlá, ledvinitá, na bázi srdčitá. Plodem je mnohosemenný měchýřek. Rostlina je jedovatá, obsahuje alkaloidy a flavonoidy i antibiotika a omezeně se používala jako močopudný  přípravek, projímadlo, ale i jako homeopatický prostředek.

 

Existují 4 podruhy 

1. Caltha palustris subsp. cornuta  -  blatouh bahenní růžkatý

2. Caltha palustris subsp. laeta  -  blatouh bahenní horský

3. Caltha palustris subsp. palustris  -  blatouh bahenní pravý

4. Caltha palustris subsp. procumbens  -  blatouh bahenní poléhavý

 

Blatouch se pěstuje i jako okrasná rostlina v plnokvětých kultivarech, někdy i v oranžové barvě. Druh C. leptosevala a C. natans kvete bíle.

 

 

CALTHA palustris "Multiplex"

Blatouch plnokvětý žlutý

caltha_palustris_3.JPG

Foto: zahrada Wurtzelovi (2008)

 

 

DALŠÍ DRUHY

biflora

leptosepala (kvete bíle)

natans