Jdi na obsah Jdi na menu
 


ANTHYLLIS

5. 2. 2015

ANTYLLIS

Čeleď: Fabraceae  /bobovité/ 

 

Úročníky jsou středně vysoké (20-40 cm), dvouleté i víceleté byliny či keříky, dosti rozšířené na suchých slunných lukách a travnatých stráních. Vyskytuje se na 20 druhů v Evropě, severní Africe a jihozápadní Asii. V Čechách roste pouze Anthylis vulneraria (úročník bolhoj) kvetoucí žlutě a pěstovaný i jako pícnina. V Alpách a Pyrenejích se můžeme setkat s Anthylis montana (úročník horský), který má květy růžové a je vhodný na skalky. Nejvíce druhů najdeme ve Španělsku, kde rostou i jako endemity.

Úročníky mají poléhavé až vystoupavé lodyhy. Listy rostou v přízemních růžicích. Jsou složené, lichozpeřené, tvar kopinatý, celokrajné a směrem od lodyhy se zvětšující. Květy jsou bílé, žluté, růžové nebo červené kvetoucí v hustých chlupatých hlávkách. Květenství je strboul. Podpůrné listeny bývají větší než květy, kalich silně nafouklý. Rostliny jsou motýlokvěté, plodem je nafouklý nepukavý lusk.

Rozmnožujeme ze semen v únoru do pařeniště přímo do květináčků. Rostlinky nepřesazujeme, protože mají kůlovitý kořen. Lze množit i vyzrálými řízky s odtrženou patkou v červenci. Roste na běžných, spíše vápnitých půdách, s přídavkem štěrku. Kvete od května - července.

 

p7140608.jpg

 

p7100246-002.jpg

Anthylis vulneraria               Foto: Simona Stanková - Rakouské Taury (2012)

 

 

 

DALŠÍ DRUHY

 

barba-jovis

hermanniae

montana (horský)

vulneraria (bolhoj)

teraphylla