Jdi na obsah Jdi na menu
 


ALYSSUM

3. 2. 2015

ALYSSUM

Čeleď: Brassicaceae  /brukvovité/ 

 

 

V českém názvosloví se jménem tařice nazývají dva rody Allysum i Aurinia.

Rod Allysum zastupuje na 200 druhů, v České republice se vyskytuje 5 druhů. Rod Aurinia má pouze 10 zástupců a u nás v přírodě roste jen Aurinia saxatilis (tařice skalní). Tařice se nejvíce vyskytuje v jihovýchodní Evropě, v jihozápadní Asii a některé druhy migrovali i na sever Afriky, Ameriky i Austrálie.

Roste na travnatých nebo kamenitých výslunných stráních. Setkáme se s nimi i na mezích, podél cest, rumištích, železničních náspech, lomech, skalách ale i starých zdech, vinohradech a polích. Má ráda neutrální a suché, kamenité i písčité půdy. Některé druhy preferují půdy kypré a vápnité.  Jedná se obvykle o vytrvalé byliny a polokeře, ale mohou být i jednoleté a dvouleté.

Většinou vyrůstají z vícehlavého kořene a mají početné přízemní růžice. Květy jsou čtyřčetné, většinou s opadavým kalichem, vyrůstají na stopkách bez listenů, květenství je jednoduchý hrozen nebo hrozen tvořící chocholík. Lodyhy bývají vzpřímené, vystoupavé nebo poléhavé. Barva květu světle žlutá, žlutá, bílá či narůžovělá, korunní lístky tvaru obvejčitého, na koncích vykrojené nebo okrouhlé, celokrajné,  u báze se zužují. Vně někdy chlupaté. Bazální listy řapíkaté, méně přisedlé, čárkovité, obvejčité nebo obkopinaté. Plodem je plochá, podélně pukající šešulka.

Kvete nejčastěji v květnu, ale některé druhy v rozmezí od dubna - září.  Rozmnožují se semeny nebo řízkováním.

Tařice rostou obvykle planě, ale některé druhy se pro své květy pěstují v zahradách a skalkách jako okrasné rostliny. Vyšlechtěné kultivary  Allyssum maritium (tařicovka přímořská) se používají k ozdobným účelům. Častý kultivar je "Benthamii" kvetoucí načervenalými až fialovými kvítky,  oblíbený na skalkách jako letnička. Známe ho i pod názvem Lobularia maritima (laločnice přímořská) .

 

 

FOTOGALERIE

 

Alyssum-serpyllifolium.JPG

Alyssum serpyllifolium       Foto: Skalka u Musilů (2009)

 

 

 

 

DALŠÍ DRUHY

 

alyssoides (kališní)

cuneifolium

handelii

maritima (přímořská)

montanum (horská)

murale (zední)

ovirense

pulvinare

repens

saxatilis (skalní)

serpyllifolium

spinosum